Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To wyjątkowa edycja Nocy Muzeów

Alicja Kucharska
Noc Muzeów 2016
Noc Muzeów 2016 Archiwum prywatne
W piątek nie przegap Nocy Muzeów.

Podstawowym celem Nocy Muzeów jest popularyzacja zbiorów muzealnych, ale nie tylko. Jest to odpowiedni czas, by zaprezentować tradycje, zwyczaje czy lokalną kulturę. Świebodzińska Noc Muzeów odbędzie się 20 maja.

Tegoroczna edycja przedsięwzięcia ma szczególne znaczenie. W tym roku Muzeum Regionalne w Świebodzinie obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. Noc Muzeów będzie zarazem początkiem świętowania jubileuszu. – Chcemy zaakcentować 45 lat istnienia podczas piątkowego wydarzenia, dlatego też rozpoczniemy interesującą prezentacją o tym, jak nasze muzeum się zmieniało. Przypomnimy troszeczkę historii, ale i opowiemy o możliwych perspektywach rozwoju instytucji – zachęca kustosz Danuta Miliszewska z Muzeum Regionalnego.

Radosną odsłonę świętowania zapewni kapela koźlarska „Kotkowiacy” ze Zbąszynka. Przestrzeń muzyczna nie będzie jedyną, którą odkryją artyści. Zaprezentują folklor wschodniej części powiatu świebodzińskiego. – Lider zespołu z pewnością opowie kilka anegdot, a także zaprezentuje oryginalne instrumenty muzyczne. Część zbąszynecka powiatu, ze względu na autentyczne, rodzime tradycje folkloru, jest w kręgu szczególnych zainteresowań naukowych i wystawienniczych naszego muzeum – dodaje D. Miliszewska.

W tym roku Muzeum Regionalne odwiedzą goście z Poznania i Zielonej Góry. Pasjonaci z pewnością znajdą prelekcję właściwą swoim zainteresowaniom. Część dydaktyczną rozpocznie wernisaż z wprowadzeniem w tematykę wystawy „Zapomniane dziedzictwo. O archeologii wokół miasta Świebodzina”. Następnie prelekcję „Zagadki wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Jordanowie” poprowadzi Magdalena Feliks. – Myślę, że prezentacją, która zainteresuje większość uczestników będzie ta dotycząca wykopalisk w Grodziszczu, gdzie odkryto wczesnośredniowieczne grody. Ten temat był szeroko poruszany przed media, nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie – wyjaśnia D. Miliszewska.

Noc Muzeów zakończy się rockowym brzmieniem w wykonaniu Trio B.C.C. Będzie to inauguracyjny występ nowego zespołu, powstałego po rozpadzie znanej grupy A.S.O. Sam fakt gitarowych dźwięków w muzealnej sali powinien zainteresować młodszych odbiorców.

– Ponadto prelekcje są tak skomponowane, by zainteresowały wszystkich. Archeologia kojarzy się poniekąd z odkrywaniem skarbów i nie dotyczy tylko lokalnej społeczności, ale nawiązuje do wielu źródeł. Koncerty zaplanowane tego dnia mogą być zachętą dla młodych osób – zaznaczył Paweł Fromont.

Warto dodać, że z okazji jubileuszu muzeum wydane zostały dwa reprinty dawnych kart pocztowych. Pierwsza przedstawiająca panoramę miasta oraz druga, w formie popularnej koniczynki, ukazującej znane budynki. Podczas Nocy Muzeów reprinty będą do nabycia w promocyjnych cenach. Ponadto 20 maja zainteresowani będą mogli zwiedzić wystawy i zakupić wydawnictwa.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jubileuszowe jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska