Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intensywny tydzień spotkań uczniów z pasjonatami

Renata Zdanowicz
Archiwum prywatne
Tym razem Biblioteka Publiczna w Świebodzinie. otworzyła swoje drzwi z okazji Tygodnia Bibliotek i zaprosiła do siebie uczniów z ze szkół podstawowych nr 6 i 7 oraz gimnazjum nr 3.

Cykl pod hasłem „Biblioteka inspiruje” otworzyła psycholog Justyna Wiercińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świebodzinie, która przeprowadziła trening mózgu. Na jej warsztatach każdy mógł dotknąć model mózgu i przyjrzeć mu się z bliska. Uczniowie przeszli intensywne i samodzielne myślenie w szybkim wyszukiwaniu informacji z pamięci oraz trening w dostrzeganiu przedmiotu. J. Wiercińska zachęcała dzieci do ćwiczenia mózgu m. in.: poprzez czytanie książek czy uczenia się języków obcych.

Inna prelegentka - Daria Puciata, nauczycielka klasy fletu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świebodzinie zainspirowała uczniów do nauki gry nie tylko na flecie poprzecznym, ale też na innych instrumentach muzycznych. Dodajmy, że zajęcia wzbogacili uczniowie szkoły muzycznej, dając popis gry na flecie. Zgoła inna tematyka poruszana była na spotkaniu z Magdaleną Makles, pracownikiem Klubu Przyrodników w Świebodzinie. Prelegentka wyjaśniła i pokazała na rysunku - co to są torfowiska i jak powstają.

Arleta Miśkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie zainspirowała uczniów do zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć spektakl pt. „Moda na nie uczenie się” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.

Z kolei w filii miejskiej na osiedlu Łużyckim Rafał Wojtkiewicz, zawodowy fotograf, opowiedział uczniom o swojej pracy i pasji. Dzięki przygotowanej przez niego prezentacji multimedialnej, dzieci poznały historię fotografii, zasady działania aparatów a także dowiedziały się nieco o samej sztuce robienia zdjęć. Za to Przemysław Wasilkiewicz, trener i instruktor MMA, przybliżył gimnazjalistom świat mieszanych sztuk walki. Opowiedział o swojej przygodzie z różnymi formami walk, o treningach, wskazał także co jest ważne by zminimalizować ryzyko kontuzji.

Później zaprezentował podstawowy sprzęt do trenowania i walki tj. różne rodzaje rękawic, specjalne buty, tzw. „łapy” do ćwiczenia ciosów oraz tarczę do kopnięć. O kultowych japońskich mieczach opowiadał za to Mirosław Wiśniewski, sensei Iaido i Ju-Jitsu w świebodzińskiej sekcji „Polskiej Akademii Ju-Jitsu”.

Młodzież poznała również świat ASG, a to dzięki Damianowi Maleckiemu, jednemu z pierwszych aktywnych graczy Airsoftgun w Świebodzinie. Młodzież dowiedziała się wiele na temat replik broni, strzelectwa i bitew ASG, która to dziedzina prężnie rozwija się także u nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska