Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokonali 15 wiosek, zdobyli tytuł oraz nagrodę 8 tysięcy złotych

Renata Zdanowicz
Wiesław Druszlakowski
Wszyscy mieszkańcy zapracowali na tytuł Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej. - To także promocja naszej gminy - uważa sołtys Stanisław Mucha.

Laureaci konkursu „Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2016” wykazali się dbałością o środowisko, estetykę miejscowości, a także aktywną wspólnotą mieszkańców. Do konkursu zgłosiło się 16 miejscowości, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu. To spośród nich komisja konkursowa wybrała zwycięzców. Miano „Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej 2016” i nagrodę 8 tys. zł otrzymał Jemiołów.

- Jesteśmy zszokowani nagrodą, ale my już od dawna wiemy, że jesteśmy najlepszą lubuską wsią. Konkurs jeszcze bardziej zintegrował naszą społeczność, która wspólnie wywalczyła wygraną - cieszył się sołtys Stanisław Mucha.

Konkurs został ogłoszony w kwietniu. - Musieliśmy opisać naszą miejscowość i złożyć wniosek. Tak to się zaczęło - wspomina Irena Łużyńska. Po wstępnej weryfikacji wniosków, do wsi miała przyjechać komisja oceniająca aktywność mieszkańców i estetykę miejscowości. Mają sms-owy system powiadamiania mieszkańców, dlatego w mig o wizycie komisji dowiedziała się cała miejscowość. - Podczas spaceru po wiosce, każdy mieszkaniec starał się opisać komisji, co się u nas dzieje - opowiada Irena Łużyńska.

Jak zaprezentował się Jemiołów? Wieś może się pochwalić bardzo atrakcyjnie organizowanymi dożynkami. - Pokazaliśmy prezentację, bo trudno to opisać - przyznaje I. Łużyńska. Poza tym w świetlicy wiejskiej przygotowano wystawę obrazów oraz rękodzieła. Po indiańskiej wiosce oprowadził gości Arkadiusz Goliwąs, w oryginalnym stroju indiańskim. Do skansenu i kuźni zaprosił Mirosław Chochoł. Wieś pokazała się również od strony kulinarnej. Wystawione sery wędzone, podpuszczkowe, twaróg i masło do degustacji pochodziły z rodzinnego gospodarstwa Elżbiety, Pawła i Piotra Kubiaków, którzy zajmują się hodowlą krów mlecznych. Paweł Jankowiak prowadzi we wsi agroturystykę z małą pasieką. Zachwalał miody wytwarzane w swoim gospodarstwie.

Dodajmy, że w ostatnim czasie we wsi przeniesione zostało boisko sportowe w centralny punkt miejscowości. Na opuszczonym placu znajdował się dawniej cmentarz ewangelicki. Ponadto zakończył się kolejny etap remontu kościoła. W całej wsi zrobiono nową nawierzchnię drogi.

- Naszym minusem jest to, że działamy amatorsko, ponieważ mieszkańcy unikają biurokracji związanej z rejestracją stowarzyszeń. Podejmujemy działania nieformalne, np. jako klub kobiet - tłumaczy Irena Łużyńska. Za to formalnie i równie prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Na co przeznaczą nagrodę, całe 8 tys. złotych? - Mamy plac zabaw dla najmłodszych dzieci, czas zadbać też o te starsze. Maluchy podrastają i potrzebują więcej wyzwań, dlatego zakupimy im urządzenia do ćwiczeń na powietrzu.

- Udział w konkursie to promocja nie tylko wsi, ale całej gminy Łagów - uważa sołtys wsi, którą zamieszkuje 289 osób. Wydarzenia, które tam się dzieją, można na bieżąco podglądnąć na stronie internetowej www.jemiolow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska