Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik KPP: odblaski to małe złoto, ratujące życie!

Alicja Kucharska
Odblaski ratują życie!
Odblaski ratują życie! KPP Świebodzin
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła w życie ponad roku temu i zgodnie z jej nowym brzmieniem nakazuje noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym. Jak donoszą policyjne statystyki od kilkunastu lat zauważalna jest tendencja większej liczby wypadków w okresie jesienno – zimowym. Z uwagi na złe warunki atmosferyczne i drogowe często dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, którzy stają się w tym okresie mniej widoczni dla kierowców. Odblaski ratują życie – w rok po nowelizacji przepisów przypominamy o tym, co może znacznie poprawić szokujące policyjne liczby.

Ustawodawca nakłada na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych na drogach w obszarze niezabudowanym, jednakże na podstawie krajowych policyjnych podsumowań można stwierdzić, że większość wypadków z udziałem pieszych miała miejsce w obszarze zabudowanym, zwłaszcza na przejściach dla pieszych. – Kampanię o konieczności odblasków przeprowadzaliśmy wcześniej niż wyszła nowelizacja. Z nowymi wymogami i obowiązkami zapoznawaliśmy przedszkolaków i uczniów szkół naszego powiatu. Odbyliśmy również szereg spotkań z rodzicami, a najmłodszych wyposażyliśmy w odblaski. Ten roku jest wyjątkowy, bo do klas pierwszych ruszyły dzieci sześcioletnie, a prawo o ruchu drogowym w art. 43 mówi, że dziecko do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat, jednak nie każde dziecko, które wybrało się w tym roku do szkoły miało możliwość poruszania się ze starszym rodzeństwem. Nie ukrywamy więc, że jest to ogromna praca rodziców, którzy powinni być na bieżąco ze zmieniającym się prawem i brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich dzieci – wyjaśnia Łukasz Szymański, oficer prasowy KPP Świebodzin.

Noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu drogowego jest niezwykle ważne. Jak wyjaśniają policjanci ze świebodzińskiej drogówki, dzięki temu zwiększa się szansę na odpowiednią reakcję kierowcy. – Niezależnie od tego czy pieszy znajduje się na drodze czy na chodniku samo posiadanie elementu odblaskowego, w terenie zabudowanym i poza nim, daje szansę na realne wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia. Dzięki odblaskom pieszy jest zauważalny, dla kierowcy, który w sytuacji patowej ma ułamki sekund na odpowiednią reakcję. Odblaski przy światłach mijania są widoczne już z odległości około 120 metrów, a w światłach drogowych nawet ok. 300 m. Odblask daje kierowcy impuls, że coś się dzieje, a więc bardziej skupia się na drodze. Nie trzeba być całym w odblaskach, wystarczą elementy ulokowane w rozsądnych miejscach – tłumaczy nadkomisarz Piotr Domański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.
Zgodnie ze słowami naszych rozmówców wielu rodziców ma świadomość, jak ważne jest posiadanie elementu odblaskowego przez ich dziecko. Wiele osób niestety lekceważy przepisy, które mogłyby zapobiec tragedii. – Część naszych działań skierowana jest do niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. osób narażonych na konsekwencje w wyniku zdarzeń drogowych: pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Zwykłem mawiać, że odblaski to małe złoto. To kawałek czegoś błyszczącego, co ratuje życie – podkreśla Ł. Szymański.

Ogólnopolskie statystyki wypadków z udziałem pieszych mogą wprowadzić w osłupienie. Zdawać, by się mogło, że liczby naszego powiatu nie są aż tak duże, jednak pamiętajmy, że wiele z przypadków mogło zakończyć się tragicznie. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy zdarzenia z naszego terenu były spowodowane brakiem odblasku, jednak zdarzeń z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nie brakowało. Na skutek zdarzeń drogowych, wypadków ucierpiały osoby niechronione , którymi są piesi, motocykliści, rowerzyści – 8 zdarzeń. Kolizji drogowych, w których udział brali niechronieni, niekoniecznie jako sprawcy, ale jako uczestnicy od stycznia było 29 – relacjonuje oficer prasowy KPP. Co prawda nie odnotowano zdarzenia, do którego doszło bezpośrednio ze względu na brak odblasków, natomiast ujawniono sporo osób niestosujących się do znowelizowanych przepisów.
Niestosowanie się do obowiązku używania odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym może skutkować użyciem środka karnego w postaci pouczenia, mandatu lub wniosku do sądu. Policjanci w trakcie kontroli drogowych rozmawiają z osobami niestosującymi się do przepisów, edukując i wręczając odblaski.

KPP Świebodzin prowadzi szereg działań profilaktycznych pouczających o bezpieczeństwie na drogach. Specjaliści ds. nieletnich oraz dzielnicowi prowadzą zajęcia edukacyjne wśród dzieci i seniorów. Ponadto świebodzińscy policjanci prowadzą działania w terenie, gdzie wychwytują nie tylko nieprawidłowe zachowania kierowców względem pieszych, ale i nieprawidłowości pieszych. Ostatnie działania dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego miały miejsce 29 września: skontrolowano 100 uczestników ruchu drogowego.

Wiele zdarzeń z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego dotyczy obszaru zabudowanego. Najczęściej przyczyną wypadku jest wejście pod jadący samochód, niezachowanie uwagi przy zjeździe ze ścieżki rowerowej czy wtargnięcie na jezdnię lub przejście dla pieszych. Mniej zdarzeń ma miejsce w terenie niezabudowanym. Luka w prawie powinna dać do myślenia, nie ustawodawcy, ale każdemu uczestnikowi ruchu drogowego z osoba. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i uwagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska