Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O epidemii grypy mówi się coraz częściej

Alicja Kucharska
Jolanta Porianda - Olesiak
Jolanta Porianda - Olesiak Alicja Kucharska
Producenci leków, co chwile przekonują, że mają antidotum na wszystkie dolegliwości. Stare, mądre porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a szczepienia przeciw grypie są dostępne wszystkim.

Skuteczność szczepionki szacuje się w granicach 70 – 80 proc. Szczepienie daje ochronę i gwarancję, ze nawet jeśli zachorujemy to przebieg grypy będzie o wiele łagodniejszy i ochroni przed ciężkimi powikłaniami. – Wrzesień jest najlepszym miesiącem na szczepienie, gdyż powinniśmy je odbyć przed sezonem zachorowań, ale szczepienia możemy odbyć także w miesiącach kolejnych, jeśli w tej wczesnej porze wystąpiły przeciwwskazania – wyjaśnia lek. Jolanta Porianda-Olesiak.

Liczba szczepień zależna jest od wieku: dzieci do ósmego roku życia, gdy jest to ich pierwsze szczepienie, powinny przyjąć dwie dawki, w odstępie czterech tygodni, natomiast dorośli jedną. – Można mówić o dwóch grupach osób, które powinny poddać się szczepieniu. Pierwszą grupę o stanowią osoby, które mają ku temu wskazania zdrowotne, u których możemy przewidzieć ciężki przebieg choroby i późniejsze powikłania. Na pewno należą do nich kobiety w ciąży, kobiety planujące ciążę na okres wzmożonych zachorowań, a także osoby po 60. roku życia, z przewlekłymi chorobami. W tej grupie znajdują się także seniorzy, którzy nie mają istotnych obciążeń zdrowotnych, ale ze względu na wiek przewiduje się u nich ciężki przebieg grypy, a także dzieci do 5. roku życia. Do drugiej grupy zalicza się osoby, które narażone są na częsty kontakt z chorymi, np. pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, pracownicy marketów – wyjaśnia lekarz rodzinny.

Najpierw do szczepienia kwalifikuje specjalista. Niekiedy pacjent zostaje wyposażony w receptę, którą realizuje w aptece. Z preparatem wraca do lekarza . – Szczepienia są bezpieczne. Nie prawdą jest, że samo szczepienie może wywołać grypę. Niestety taki mit pokutuje wśród pacjentów. Szczepienia przeciw grypie to jedyna z dostępnych metod ochrony przed grypą. Źródła podają, że obecnie na całym świecie grypa w sezonie infekcyjnym zbiera ogromne żniwo, zwłaszcza z uwagi na powikłania pogrypowe – zdradza Jolanta Porianda-Olesiak.

Powikłaniami pojawiającymi się wśród dzieci są: zapalenia ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, płuc. U osób dorosłych konsekwencją bagatelizowania grypy mogą być: zapalenie mięśnia sercowego, powikłania kardiologiczne i nerkowe, jednak nim dojdzie do powikłania warto postawić na profilaktykę, a gdy grypa, mimo wszystko nas dopadnie ważne, by pozostać w domu, zadbać o odpoczynek i odpowiednie nawodnienie organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska