Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy raz mieszkańcy stworzyli własny budżet

Alicja Kucharska
Sekretarz Gminy Świebodzin
Sekretarz Gminy Świebodzin Alicja Kucharska
Jak wydać pół miliona złotych? Mieszkańcy gminy Świebodzin wskazali, które inwestycje mają się znaleźć w planie Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Przeczytaj, jak głosowali!

Przypomnijmy, że każdy mieszkaniec gminy Świebodzin mógł zgłosić propozycję zadań od sierpnia do połowy września. Następnie miała miejsce weryfikacja zgłoszonych zadań dużych i małych, gdzie poznaliśmy inwestycje odrzucone, zwykle poprzez niespełnienie wymogów formalnych, ale i listę zadań dużych i małych zaopiniowanych pozytywnie.

Wystartowało głosowanie, w trakcie którego mieszkańcy mieli możliwość wyboru jednego spośród 48. zadań dużych i jednego spośród 19. zadań małych. Jak podkreśliła w rozmowie z nami Beata Amrogowicz, sekretarz gminy, liczenie głosów było niezwykle żmudnym i czasochłonnym procesem.

Zyskają nie tylko szkoły, ale i mieszkańcy
Zgodnie z przypuszczeniami bezkonkurencyjne okazały się szkoły, ale równie silne okazały się mniejsze społeczności lokalne.
Wśród zadań dużych największą liczbę głosów – 1.862 – uzyskał projekt zgłoszony przez Wiesławę Szymanowską: wyposażenie PSP nr 2 w Świebodzinie w nowoczesny sprzęt multimedialny. 1.126 głosów zostało oddanych na propozycję wykonania oświetlenia elektrycznego dróg w Wilkowie, co udowodniło, że nie tylko szkolna potęga liczy się w Budżecie Obywatelskim. Na miejscu trzecim i z 1.024 głosami znalazła się propozycja zagospodarowania terenu przy szkole numer 6 oraz stworzenie miejsca do rekreacji, zamontowanie ścianki wspinaczkowej i wymianę nawierzchni. Pełną mobilizacją wykazali się również zwolennicy budowy placu aktywnej rekreacji – siłowni na powietrzu, która miałaby stanąć na ulicy Słonecznej. Propozycja uzyskała 635 głosów. Wśród zadań rekomendowanych znalazła się również kwestia uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej w sołectwie Jeziory, z oczyszczeniem i zagospodarowaniem stawu, którą zgłosił sołtys Andrzej Mazur. Inwestycja modernizacji placu zabaw przy Sali gimnastycznej PSP nr 7 warta szacunkowo 70 tysięcy złotych zajęła miejsce szóste z liczbą 325.

Tego na pewno nie będzie w przyszłym roku
Tylko 16. głosów zabrakło propozycji na zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Kupieninie. Co dziwi, za podium znalazło się zadanie remontu głównego wejścia do gimnazjum nr 3 czy wymiana ogrodzenia przy „Jedynce”. Jak się okazało, że szkolną potęgą można wygrać, czego przykładem są m.in. mniejsze społeczności z Wilkowa, Jezior czy mieszkańcy ulicy Słonecznej.

Najmniej, bo trzy punkty wśród zadań małych otrzymały propozycje: tablic informacyjnych z mapą atrakcyjnych miejsc w Świebodzinie, remont łazienki szkolnej w PSP Gościkowo oraz Street workout – park ćwiczeń na wolnym powietrzu przy basenie miejskim.

Propozycje mieszkańców to skarbnica wiedzy
Jeśli chodzi o zadania małe i tu bezkonkurencyjna okazała się szkoła. Z liczbą głosów 1.281 wygrała propozycja renowacji i odtworzenia ogrodzenia terenu przy PSP nr 6. Kolejną pozycję w rankingu zajął pomysł budowy chodnika od ulicy Poprzecznej do ulicy Nowej w Świebodzinie (589 głosów), wyposażenie pracowni PSP nr 7 w sprzęt multimedialny (516 głosów), modernizacja placu zabaw na ulicy Skrajnej (516 głosów), położenie polbruku na dwóch tarasach od strony południowej przedszkola nr 5 (286 głosów), budowa wiaty piknikowej przy świetlicy wiejskiej w Rozłogach (272 głosy) oraz ostatnim zadaniem, które znalazło się na liście rekomendowanych jest kompleksowa renowacja parkietu na Sali wiejskiej w Glińsku (243 głosy). Najmniej głosów wśród propozycji zadań małych otrzymał pomysł budowy wjazdu dla gimbusów przed szkołą w Gościkowie.

Nie brakowało źle wypełnionych ankiet do głosowania
Jak przyznaje sekretarz Beata Amrogowicz, wszystkie propozycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców gminy są niezwykle cenną informacją dla urzędników. – Jest to skarbnica wiedzy i wskazanie projektów, których realizacji chcieliby mieszkańcy. To cenne wiadomości na przyszłość i, choć niektóre nie znalazły się na liście rekomendowanych w Budżecie Obywatelskim, być może w przyszłości uda się je włączyć do budżetu gminnego – podkreśliła.
Wiele głosów zostało unieważnionych głównie z przyczyn formalnych, jak na przykład: brak podpisu, oddanie pustej karty, więcej niż jedno wskazanie, brak zgody opiekuna, brak zameldowania na terenie gminy, kilkukrotne oddanie głosu – zwykle na jedno zadanie dotyczące szkoły i jedno spoza niej.

- To przedsięwzięcie pokazało nam również możliwe formy udoskonalenia głosowania. Na pewno zastanowimy się nad elektroniczną możliwością oddania głosu, ale i elektronicznym systemem liczenia głosów - podkreśliła sekretarz gminy.
Na zadania małe łącznie zostało oddanych 4.738 ważnych głosów (w tym 763 głosy dzieci), na zadania duże oddano ważnych głosów 9.781 (1.651 kart należało do dzieci). – Frekwencja napawa optymizmem i pokazuje, że inicjatywa była potrzebna – podsumowuje B. Amrogowicz.

Wybrane przez mieszkańców gminy Świebodzin zadania znajdą odzwierciedlenie w przyszłorocznym budżecie. Koszt wykonania zadań wyniesie ponad 490 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska