Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetny występ wioślarek na Węgrzech! Biało-Czerwone z kwalifikacją olimpijską!

Łukasz Konstanty
Katarzyna Wełna (na zdjęciu) i Martyna Radosz wywalczyły przepustkę na igrzyska olimpijskie. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Martyna Radosz i Katarzyna Wełna wywalczyły przepustkę na tegoroczne igrzyskach olimpijskie. Podczas odbywających się w węgierskiej miejscowości Szeged europejskich kwalifikacji olimpijskich Polki okazały się bezkonkurencyjne w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej.

Dominacja Polek w kwalifikacjach olimpijskich

Niedzielny wyścig wyłaniający załogi, które wezmą udział w tegorocznych igrzyskach w Paryżu od początku do końca przebiegał pod dyktando naszych wioślarek. Już po 500 metrach Biało-Czerwone uzyskały ponadsekundową przewagę nad Austriaczkami, które jako jedyne starały się przez pewien czas dotrzymać tempa Polkom.

Im dłużej trwał wyścig, tym przewaga Wełny i Radosz coraz bardziej się zwiększała. W połowie dystansu różnica między pierwszą a drugą osadą wynosiła już ponad trzy sekundy, z kolei płynące na trzeciej pozycji Węgierki traciły aż 12 sekund. Już do końca zmagań nasze wioślarki płynęły niezagrożone na pierwszej pozycji, uzyskały na mecie czas 7:48,08 i o niemal osiem sekund wyprzedziły finiszujące na drugiej pozycji Austriaczki. Trzecią lokatę zajęły Dunki, których czas był gorszy od Biało-Czerwonych o przeszło 23 sekundy!

Kiedy Polacy mogą powalczyć o bilet do Paryża?

W finałowych wyścigach kwalifikacji olimpijskich wystąpili także inni Polacy, którzy jednak nie zdołali wygrać w swoich konkurencjach. W dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn trzecią lokatę zajęli Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski (strata do najlepszych Ukraińców wyniosła niemal cztery sekundy). Wiktoria Kalinowska w jedynce uplasowała się natomiast na piątej pozycji.

Wioślarze będą mieli jeszcze jedną okazję na wywalczenie przepustki do Paryża. W dniach 19-21 maja w Lucernie odbędą się światowe kwalifikacje olimpijskie. Nasz kraj dotychczas uzyskał dwa bilety do stolicy Francji - oprócz kobiecej dwójki podwójnej wagi lekkiej w Paryżu wystartuje także męska czwórka podwójna, która już w zeszłym roku zapewniła sobie promocję, a podczas tegorocznych mistrzostw Europy odbywających się równolegle z kwalifikacjami olimpijskimi wywalczyła brązowy medal.